Profesionálni strihači psov Slovenska o.z.

PSPS 2015

Deň s Isabell

Kde začať... Profesionálni strihači psov sú občianske združenie, ktoré vzniklo odčlenením sa od inej organizácie. Kto sa odčlenil ? Štyri ženy, ktoré vedia, čo chcú a chcú niečo dokázať, ktoré chcú každého, kto má záujem niečo naučiť. Tak vznikli Profesionálni strihači psov Slovenska a v tomto duchu sa rozrastajú každým rokom a vedia o nich nie len doma na Slovensku, ale aj v ďalekej cudzine. Každoročne totiž organizujú niekoľko skvelých podujatí pre salóny, strihačov psov (groomerov) ale aj pre širokú kynologickú verejnosť... No a v tomto duchu bola na predposledný seminár organizovaný PSPS v tomto roku pozvaná jedna z najznámejších tvári vo svete úpravy psov – Isabella Jane Doblas Jones zo Španielska.

Isabella upravuje psov od svojich 15tich rokov, čo je už takmer...

...nebudeme hovoriť, ale dosť dlho na to, aby vedela naozaj veľa ;o) Pochádza zo Španielskej Malagy, kde má svoj salón pre psov. Organizuje aj tu rôzne semináre a školenia o úprave psov, ale aj tak veľa času trávi cestovaním po celom svete, kam si ju volajú na semináre, školenia, workshopy. Na Slovensko zavítala po druhý krát. Jej minuloročný seminár zameraný na úpravu pudlov a creative grooming sa tešil veľkej návštevnosti a nebolo tomu inak ani tento krát. Na rozdiel od minulého roka, ten tohtoročný deň s Isabell bol len jeden, ale aj ten nám dal veľa :o)

 Zamerali sme sa na salónnu úpravu a techniky používané v salónoch pre psov. Ponúkli sme Isabell viacero psích modelov plemien, ktoré najčastejšie navštevujú naše salóny na Slovensku. Spomedzi nich si Isabell sama vybrala tri plemená – lhasa-apso, bichona a maltezáčika. Ďakujeme psiemu salónu Vanda za poskytnutie a prípravu naozaj skvelých modelov.

 Čo sme sa naučili ? Isabella ukázala, že nie je nevyhnutné za každú cenu vytiahnuť v salóne strojček s najnižšími holiacimi planžetami. Nie je to dobré pre srsť, ani zdravie pokožky psa. Dokázala nám, že srsť čo i len o nenápadného pol centimetra dlhšia môže vyzerať oveľa lepšie a upravene. Ukázala, ako, kde a prečo niektoré partie na vašich psíkoch nechať kratšie či dlhšie tak, aby bol hlavne psík spokojný a aby majitelia mali uľahčenú prácu s ním. Akákoľvek otázka na úpravu a maskovanie nedostatkov psíka, či na vyzdvihnutie jeho krásy bola zodpovedaná na 100% ... Predviedla účastníkom semináru, ako používať pri úprave rozum, ako rozmýšľať, tvoriť, nepracovať mechanicky a hlavne aj, ako pracovať so samotným psím modelom a nástrojmi na úpravu.

 Odkaz od Isabel: Som veľmi rada, že som mohla byť opäť na Slovensku a bolo mi cťou posudzovať vašu súťaž v upravovaní psov a tiež opäť niečo naučiť toľko ambicióznych groomerov. Ďakujem týmu PSPS o.z. sa dve skvele zorganizované akcie a špeciálne Vande za kopec ťažko odvedenej práce a za perfektných psích modelov pre môj seminár . Vždy rada prídem medzi vás, Slovensko a Slovákov som si veľmi obľúbila. Prajem vám všetkým veľa úspechov a teším sa na vás opäť niekedy....

 Poďakovania...

Ďakujeme Jarke Fekiačovej, salón Chlpáčik, Banská Bystrica – aj s manželom za vynikajúco organizovaný víkend – zvhľadom na to, že semináru predchádzala v sobotu súťaž v úprave psov...

PSPS o.z. ďakuje Psiemu salónu Vanda za poskytnutie modelov a konkrétne ďakujeme majiteľom – Lhasa Apso „Kenzo“ z CHS Ivepet od pani Ivetky Petrákovej, bichonka „Ria“ z CHS Icing od pani Júlie Chreňovej a maltezáčka Ňufinka od slečny Janky z Bratislavy :o)  dievčatám z PSPS – Maťke Černickej z Popradu a Janke Blahušiakovej z Ružomberka za pomoc s prípravou modelov v skoré nedeľné ráno :o) Taktiež ďakujeme Všetkým priateľom a známim, za ochotu pomôcť pri organizácii celej super akcie.

Ďakujeme KD Dunajská Lužná za spoluprácu a poskytnutie priestorov, sponzorom semináru – firme Groomland a Vitacanis za pomoc, všetkým zúčastneným na organizácii a príprave semináru ďakujeme za pomoc a samozrejme, najväčšia vďaka patrí Isabell za kus svojho „JA“ ktoré v nás nechala.

 Na záver...

Je to už takmer mesiac od návštevy tejto skvelej strihačky, čo píšem tento článok. Na seminári bolo úžasných cez 30 osôb. Ale aj tak – a je to možno odo mňa trúfalé to len tak napísať - mojim úprimným prianím je, aby si tento krátky článok prečítalo aj čo najviac strihačov na Slovensku a aby prišli na každý náš ďalší seminár. Príďte sa učiť, od tých najlepších, sú tu vždy pre vás... a aj Isabell povedala, že sa vždy rada na Slovensko medzi nás vráti... tak čo, vidíme sa budúci rok, strihači ?

 Informácie o všetkých našich akciách nájdete vždy na stránkach o.z. Profesionálni strihači psov Slovenska – www.psps.sk ... ale samozrejme vždy aj vo vašom obľúbenom časopise Pes a Mačka :o)

 

 

Vanda Zelenková, psí salón Vanda, Bratislava

Tajomníčka PSPS o.z.

  

TOPlist